ENG

Meny

image

Nysnø, Ferd og Laerdal Invest investerer i bærekraftsfond

ArcTern Ventures er en nordamerikansk-europeisk klimainvestor med over 10 års erfaring. Nå går Nysnø sammen med Ferd og Laerdal Invest om å investere mer enn 300 MNOK i ArcTerns tredje fondsetablering for klima og bærekraft. Nysnø investerte i ArcTerns fond II i 2019 og bidro til investeringsselskapets etablering i Europa med hovedsete i Oslo.

Fondet vil investere i teknologiselskaper som bidrar til reduserte klimagassutslipp og se etter gode investeringsobjekter som utvikler løsninger innen fornybar energi, mobilitet, sirkulær økonomi, bærekraftig mat og landbruk og industriell avkarbonisering.  

“ArcTern har vist en sterk utvikling av sin portefølje i fond II, og de er et godt eksempel på at vår strategi for å styrke det norske klimainvesteringsøkosystemet gjennom fondsinvesteringer er vellykket. Vi ser fram videre samarbeid med ArcTern og nye ko-investorer Ferd og Laerdal Invest. Dette samarbeidet bidrar til å bygge kapitalbroer mellom Norge og internasjonale investorer, og gir norske vekstselskaper bedre tilgang til kompetent kapital”, sier Lars Hvam, investeringsdirektør i Nysnø. 

Siden etablering i Norge i 2020 har ArcTern Ventures hatt en aktiv rolle i det norske startup-miljøet. Nå oppskalerer de sin tilstedeværelse i Europa med nye ansettelser fra basen i Oslo. Her er fondet samlokalisert med Nysnø og andre klimainvestorer. 

Sammen utgjør dette et økosystem for klimainvesteringer og ArcTern-teamet i Oslo har en naturlig nærhet til vekstmiljøet innen klimateknologi i Norge og Norden. Fondet vil dermed være godt posisjonert for å hjelpe nordiske klimateknologiselskaper videre i internasjonal vekst.  

“Vi har snakket med hundrevis av norske oppstartsselskaper siden vi først etablerte oss her, vi har hjulpet til med mange introduksjoner gjennom vårt internasjonale investornettverk. De siste par årene har vi sett en vesentlig modning av den norske klimateknologiscenen, og vi har en aktiv dialog med flere spennende selskaper”, sier Kristin Aamodt, partner ved Oslo-kontoret til ArcTern Ventures.